Trzy razy B – Bach, Beethoven, Brahms

Klasy pierwsze wysłuchały dziś koncertu: ,,Trzy razy B – Bach, Beethoven, Brahms”.

Program koncertu:
Johann Sebastian Bach
Toccata i fuga d-moll BWV 565 (prezentacja organowa)
Johann Sebastian Bach (opr. Grzegorz Fitelberg)
Aria na strunie G
Johannes Brahms
IV Symfonia e-moll op. 98, IV. Allegro energico e passionato
Ludwig van Beethoven
III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica“, cz. IV Finale: Allegro molto

„Moje muzyczne Credo brzmi w Es-dur a trzema B są w oznaczeniu tej tonacji: Bach, Beethoven, Brahms” – miał powiedzieć wielki niemiecki dyrygent Hans von Bülow, dając wyraz ogromnemu wpływowi jaki twórczość tych trzech kompozytorów wywarła na kolejne generacje twórców i artystów. Co zdecydowało o tak silnej pozycji Bacha, Beethovena i Brahmsa? Jakie są związki między muzyką tych trzech wielkich twórców i jakie miejsce zajmuje dzisiaj ona w kanonie światowego dziedzictwa muzycznego? Z tymi pytaniami będziemy się mierzyć podczas koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Piotra Wacławika.

W programie pierwszego w tym roku koncertu edukacyjnego nie mogło zabraknąć również prezentacji nowego instrumentu – monumentalnych organów, jednego z największych instrumentów koncertowych w Europie, których działalność została zainaugurowana 13 stycznia. Na instrumencie tym zabrzmi słynna Toccata i fuga d-moll Johanna Sebastiana Bacha w interpretacji Daniela Strządały – organisty-rezydenta NOSPR.

/NOSPR/