Katowice z Gdańskiem

„Drodzy Katowiczanie, wszyscy jesteśmy bardzo wstrząśnięci tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wiadomość ta poruszyła zarówno nas samorządowców, jak i całą katowicką społecznością. To bolesny cios dla polskiej demokracji i strata dla społeczności Gdańska, jak i polskiego samorządu. Paweł Adamowicz pokazywał nam wszystkim przez wiele lat swojej prezydentury, jak być wspaniałym prezydentem, zmieniać życie mieszkańców na lepsze i rozwijać Gdańsk.

W najbliższą sobotę odbędą się w Gdańsku uroczystości pogrzebowe. Przychylając się do prośby rodziny zmarłego apeluję, by zamiast kwiatów i zniczy – przekazać środki na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i hospicjum księdza Dutkiewicza. Dlatego w sobotę uruchamiamy wspólnie z Dom Aniołów Stróżów zbiórkę. Na katowickim Rynku od godziny 11.00 do 15.00 będą obecni wolontariusze, którzy będą z puszkami zbierać środki na rzecz wskazanych przez rodzinę podmiotów.

W sobotę będzie także nadal dostępna księga kondolencyjna poświęcona pamięci Pawła Adamowicza, a na znak solidarności z wielką stratą dla Gdańska wyeksponowana flaga tego miasta. Flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu lub zostaną odziane żałobnym kirem. W dniu pogrzebu Pawła Adamowicza – w sobotę, 19 stycznia – w samo południe zawyją również miejskie syreny.

Rodzinie, Najbliższym, Przyjaciołom, Współpracownikom Zmarłego oraz Mieszkańcom Gdańska składamy wyrazy najgłębszego żalu i współczucia.”

Marcin Krupa

Prezydent Miasta Katowice