Czy smog szkodzi?

Co to jest smog?

Smog jest gęstą warstwą powietrza, które tworzy się w pobliżu poziomu gruntu, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest wysokie. Najczęściej występuje w miastach z większym natężeniem ruchu oraz z fabrykami przemysłowymi. Smog jest szkodliwą, dla ludzkiego zdrowia, substancją. Zanieczyszczenie to powstaje, kiedy światło słoneczne reaguje z gazami, takimi jak spaliny samochodowe, w niższej temperaturze. Smog może powstawać o każdej porze roku. Szczególnie dotkliwy jest zimą, kiedy zanieczyszczenia w postaci szkodliwych gazów zostają uwięzione blisko ziemi.

Smog składa się z ozonu oraz innych szkodliwych substancji. Możemy wśród nich wyliczyć: dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, PM10 (powstaje w procesie spalania paliw stałych i ciekłych i może składać się z substancji toksycznych takich jak: benzopireny, dioksyny i furany). Znajdujący się wysoko w atmosferze ozon chroni naszą skórę przed promieniowaniem UV, jednak gdy spadnie bliżej ziemi, wówczas może być dla nas szkodliwy i niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

grafika: https://zdrowie.pap.pl

Jak smog wpływa na twoje zdrowie?

Jeśli jesteśmy narażeni na wdychanie smogu, to możemy zauważyć wydzielinę z nosa, drapanie w gardle, podrażnienie oczu, świąd skóry czy duszności. Smog wywołuje zmęczenie, stany zapalne, obciąża serce, utrudnia wymianę gazową w płucach. Przyspiesza starzenie układu nerwowego, zwiększa ryzyko demencji czy choroby Alzheimera.

Bardziej wrażliwe osoby mogą skarżyć się na problemy z płucami, sercem czy utrudnione oddychanie. Pierwszymi objawami zdrowotnymi przedawkowania smogu są podrażnienie oczu, nosa, gardła i płuc i właśnie utrudnione oddychanie. Smog potęguje objawy astmy, może przyczynić się do powstania chorób serca, raka płuc czy udaru mózgu.

grafika: Wysokie Obcasy

A jak żyć, kiedy normy smogu w powietrzu są bardzo przekroczone?

 1. Monitoruj jakość powietrza w pobliżu miejsca zamieszkania.
 2. Jeśli zanieczyszczenie powietrza przekracza dozwolone normy, unikaj ćwiczeń na świeżym powietrzu. Lepiej poćwicz w domu lub wybierz się na siłownię.
 3. Używaj samochodu, tylko jeśli to jest konieczne. Przecież jazdę samochodem możesz zamienić na spacer, jazdę rowerem czy korzystanie z komunikacji miejskiej.
 4. Nie pal drewna i śmieci, bo wpływają one na pogorszenie jakości powietrza.
 5. Nie pal liści i odpadków ogrodowych.
 6. Ograniczaj zużycie energii w gospodarstwie domowym, w ten sposób wpływasz na poprawę stanu powietrza.
 7. Staraj się unikać obszarów dotkniętych smogiem, a nawet zostań w domu i nie wietrz pomieszczeń.
 8. Jeśli chorujesz na astmę, zawsze miej przy sobie inhalator, a w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem.
 9. Kiedy musisz wyjść na zewnątrz, noś maskę antysmogową.
 10. W domu i w pracy ustaw na parapecie rośliny oczyszczające powietrze.
 11. Zadbaj o odpowiednią wentylację w mieszkaniu, bo również zanieczyszczenia powietrza w domu, mogą być dla nas szkodliwe.
 12. Używaj oczyszczacza powietrza, zwłaszcza w pokoju dziecięcym, u osób starszych czy kobiet w ciąży.
 13. Często wyjeżdżaj do lasu poza miasto i wdychaj czyste powietrze.
 14. Wzbogać codzienną dietę o selen, kwasy omega oraz witaminy A, C i E, które neutralizują działanie wolnych rodników w organizmie.
 15. Używaj olejku eukaliptusowego w kominku aromaterapeutycznym, by usunąć szkodliwe substancje i oczyścić powietrze w mieszkaniu.